Forum Autikowe Forum Strona Główna Autikowe Forum
Forum o autyzmie, czyli co o tej chorobie wiedzieć powinniśmy

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak przygotować się do diagnozy ?
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Autikowe Forum Strona Główna -> Porozmawiajmy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Monika

PostWysłany: Pon Lut 15, 2010 13:38    Temat postu: Jak przygotować się do diagnozy ? Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie.

Chciałabym się dowiedzieć jak mamy przygotować się do do spotkania/badania, na którym zostanie zdiagnozowane nasze dzieciątko ?
Wiem, że muszę mieć książeczkę zdrowia dziecka i wyniki badań jakie przechodziło, ale chodzi mi o to czy mam w szczególności pamiętać ?
Jak wy przygotowałyście się do takiego badania ?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Pon Lut 15, 2010 13:38    Temat postu:

Powrót do góry
mira

PostWysłany: Pon Lut 15, 2010 20:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wywiad jest bardzo szczegółowy:
- przebieg ciąży - przebyte choroby w trakcie,przyjmowane leki,w którym tygodniu i w jakim stanie urodziło się dziecko
- choroby przebyte przez dziecko , częstotliwość, przyjmowane leki; przypomnij sobie czy dziecko miało jakieś nawet chwilowe alergie / wysypki(na co? )
- kiedy dziecko zaczęło raczkować,chodzić,mówić - jak przebiegał rozwój
- jakie problemy występują, co spowodowało że diagnozujecie w tym kierunku.

A gdzie idziecie na diagnozę?
Powodzenia i pozdrawiam.
Powrót do góry
Monika

PostWysłany: Wto Lut 16, 2010 12:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedź.
Na diagnozę jedziemy do Gdańska.

Była tam któraś mama/ lub tato ze swoim dzieciaczkiem na diagnozie ?
Powrót do góry
IGUŚsyn

PostWysłany: Wto Lut 16, 2010 16:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Moniko!
my również z pomorskiego... a w jakim wieku jest dziecko? bo jeśli ma mniej niż 3 latka to nie polecam placówki diagnostycznej na Chopina... my tam jeżdzimy juz prawie rok!! i nic... ani żadnych wskazówek jak z dzieckiem pracowac ani w ogóle... podejście takie dośc średniowieczne... o wszystko trzeba samemu pytać ... dr nam np. zaleca kolejne badania np. słuchu, wzroku.. a diagnozy jak nie ma tak nie ma ...znaczy od nich, bo myśle czekaja aż dziecko ukończy ten 3 rok życia i spokojnie spełni cały wachlaż objawów i przypasuje do kryteriów wiekowych... od pażdziernika 2009 mamy diagnoze z Synapsis-u z Warszawy od dr Wroniszewskiego... sa jeszcze inne placówki oczywiście na pomorskim i bardzo żałuje bo za te jeżdżenie przez ten rok to spokojnie w to miejsce mogłam małego zdiagnozowac prywatnie np. na Gomółki czy Dąbrowszczaków IWDR (instytut), w ciągu 2 wizyt! koszt to 380 zł razem z opinia psychologiczno-pedagogiczna oraz ustalonym programem do pracy indywidualnej dla dziecka... także polecam ja sobie teraz w brode pluje... no ale kolejna wizyta na Chopina w kwietniu i zobacze co postanowi dr... bo inaczej dam sobie z nimi spokój... pozdrawiam ... odpowiedziała bym szybciej ale nie dostałam żadnego powiadomienia na poczte że ktos cos napisał na forum... pa

www.autyzmuigorkadajdy.za.pl -tu stronka mojego ukochanego skarbika serdecznie zapraszamy...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Monika

PostWysłany: Wto Lut 16, 2010 17:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

IGUŚsyn nasza mała ma 4 latka. A jeśli dziecko ma ponad 3 latka to jakoś to sprawniej im pójdzie ?
Nam tą poradnię na Chopina poleciła terapeutka, ale czytałam że jest jeszcze na Dąbrowszczaków. A wiesz może czy tam długo się czeka ?
Z jakiego miasta jesteś ? Bo my z Malborka.
Powrót do góry
IGUŚsyn

PostWysłany: Wto Lut 16, 2010 21:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no my ze wsi!!!!hi hi... no ale co do dojazdów to nie jest śmieszne wiele rzeczy nam to bardzo utrudnia... jeszcze jak mały był młodszy to często zanim dojechaliśmy na miejsce tu i tam to zwracał... i mieliśmy różne przygody... myśle ,że skoro mała ma 4 latka to rzeczywiście dużo łatwiej będzie określić ewentualny rodzaj zaburzenia rozwoju... czy to autyzm czy nie ... na Dąbrowszczaków dzwoniłam tydzień temu i pani z rejestr. mówiła że na marca mogła by wyznaczyć termin, no chyba że bardzo by mi zależało na czasie to mogła podać mi prywatny nr do dr ,który tam widocznie diagnozuje i z nim rozmawiać to czasem można przyspieszyć... no ja puki co to jeszcze odpuściłam , może gdyby nie dołek finansowy ...no i teraz w lutym mamy mieć też diagnoze robioną z SI no i to tez trochę nas szarpnie za kieszeń... pozdrawiam serdecznie...

www.autyzmuigorkadajdy.za.pl -tu stronka mojego ukochanego skarbika serdecznie zapraszamy...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Monika

PostWysłany: Czw Lut 18, 2010 11:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

IGUŚsyn a jak wyglądało to pierwsze spotkanie w poradni diagnozującej ? Na pierwsze spotkanie jedzie się z dzieckiem ?
Powrót do góry
IGUŚsyn

PostWysłany: Czw Lut 18, 2010 13:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie. My do Warszawy na 1 spotkanie jechaliśmy sami ...z mężem.
Ta część dotyczyła bardzo szczegółowego wywiadu... to o czym pisała zdaje się Mira wcześniej... no i to tez trwa no ok. 2-3 godzin, więc dziecko po tym czasie było by już zbytnio zmęczone żeby je jeszcze w tym samym dniu obserwować do diagnozy.No a poza tym oni te wiadomości z wywiadu też pewnie między sobą konsultują, znaczy cały zespół terapeutyczny i diagnostyczny.Kopiuja sobie też wszelkie ważne według nich badania , od nas np. brali płytkę z MRI i potem dr(psychiatra) oglądał ją sobie i pewnie też dało mu to jakiś obraz diagnostyczny, bo u nas powiedział ,że jest to postać móżdżkowa , która diagnozują u 10-12 % pacjętów...

Powrót do góry
Monika

PostWysłany: Czw Lut 18, 2010 13:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kurczę ja jestem jeszcze zielona w tym wszystkim Sad

IGUŚsyn a co to jest ta płytka z MRI ?

Muszę jeszcze zadzwonić do tego ośrodka do Gdańska, bo w sumie nie zapytałam czy mamy z córą przyjechać. Ale my w sumie jesteśmy umówieni na dwie godziny, na 10.30h i 12.45h. I chyba coś mi kobieta mówiła, że na tą drugą godz. będzie badanie.
Mam nadzieję, że od razu mamy przyjechać z małą, bo nie bardzo mielibyśmy ją z kim zostawić, bo nie mamy w Malborku żadnej rodziny, gdyż jesteśmy przyjezdni.
Powrót do góry
IGUŚsyn

PostWysłany: Czw Lut 18, 2010 13:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moniko ta płytka to oczywiście zapis na CD badania rezonansu magnetycznego...

Wiesz to trochę dziwne... jak w ciągu 2 godzin chca przeprowadzić wywiad i jeszcze jednocześnie obserwować dziecko w kierunku diagnostycznym???
a gdzie dokładnie jedziecie? mówisz do Gdańska... ale tam jest kilka ośrodków diagnostycznych... swoja drogą w Malborku też macie ponoć niezłą wyspecjalizowana w tym kierunku kadrę... postaram sie za chwilke wkleić Ci linka z objaśnieniem na jakiej podstawie i w jakim uzasadnieniu warto przeprowadzic MRI(jeśli go jeszcze nie macie)... i może informator na pomorskie ośrodki tez Ci sie przyda... pozdro.

Powrót do góry
IGUŚsyn

PostWysłany: Czw Lut 18, 2010 14:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o już mam...prosze poczytaj...znajdziesz tez Malbork...
http://informatory.synapsis.waw.pl/informatory/informator_woj_pomorskie.pdf

a tu opis do podstawy ewentualnego rozważenia do zrobienia badania MRI-

cyt.-"Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) – znane wcześniej pod nazwą jądrowego rezonansu magnetycznego (NMR). Technika ta pozwala uzyskać przekrojowe obrazy podobne do obrazów otrzymywanych w badaniu tomografii komputerowej. W badaniu tym dziecko nie jest narażone na żadne promieniowanie, a jedynie na statyczne pola magnetyczne i fale o częstotliwości radiowej – z biologicznego punktu widzenia nie wydaje się to mieć istotnego znaczenia. Podobnie jak w przypadku tomografii komputerowej mózgu, techniką tą wykrywa się raczej strukturalne niż funkcjonalne problemy, chociaż dzięki wykorzystaniu odpowiedniej adaptacji techniki MRI można zademonstrować zachodzące procesy fizjologiczne. Badania MRI mózgu charakteryzują się większą skutecznością, jeśli chodzi o wykrywanie małych guzów mózgu, defektów pnia mózgu i móżdżka oraz nieprawidłowej mielinizacji (jaka może zachodzić w pewnych procesach zwyrodnieniowych). Obecnie, w przypadku autystycznego dziecka, gdy rozważane są badania obrazowania mózgu, zamiast CT preferuje się MRI. Niektóre badania MRI wykazały wadliwy rozwój (niedorozwój) określonych obszarów móżdżka.

Powrót do góry
Monika

PostWysłany: Czw Lut 18, 2010 14:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mamy wizytę w Gdańsku na Chopina.

A w Malborku jest Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-wychowawczy dla dzieci i młodzieży z autyzmem, ale tam nie wykonują diagnozy.
My chodzimy tam z córą, ale na razie tylko na godzinę tygodniowo ze względu na brak diagnozy.
Powrót do góry
Monika

PostWysłany: Czw Lut 18, 2010 14:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ta stronka mi się nie otwiera Sad Chyba nie mam odpowiedniego programu.

A zapewne na to badanie potrzebne jest skierowanie ? A jak wygląda przebieg takiego badania ?

PostWysłany: Czw Lut 18, 2010 14:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy ta kwestja w ogóle dotyczy waszej córeczki... ale badanie pracy fal mózgu tez jest czasem wskazane w kierunku diagnostycznym, oczywiście o takiej zależności decyduje lekarz w tym przypadku o specjalności neurologicznej...
jeśli istnieją jakieś zaburzenia w kontekście epilepsji na przykład...

a tu opis.
cyt.-"Elektroencefalografia (EEG) – Procedura ta wymaga współpracy ze strony pacjenta, mierzy zmiany aktywności elektrycznej na powierzchni mózgu. U osób z upośledzeniem umysłowym
i autyzmem częściej występują nieswoiste i bezużyteczne
z diagnostycznego punktu widzenia nieprawidłowości EEG. Badanie EEG może okazać się jednak pomocne, gdy podejrzewane są zaburzenia napadowe. Na wzory EEG wpływ ma wiek, stan snu i stosowanie leków (włączając w to wiele leków stosowanych
u dzieci jako środek uspokajający podawany w czasie badania EEG).

Powrót do góry
IGUŚsyn

PostWysłany: Czw Lut 18, 2010 14:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tu masz odpowiedni program do ściągnięcia... widocznie go nie masz zainstalowane i dlatego nie otwiera ci sielink z dokumentem w formie pdf-u..
https://acrobat.com/#

Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Czw Lut 18, 2010 14:16    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Autikowe Forum Strona Główna -> Porozmawiajmy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do: